Hanefi AVCI kitabı neden yazdı?

Hanefi AVCI ’nın tepkisini gayet iyi anlıyorum. Ancak attığı mızrağın kimi yaralayacağını bilmeden havada uçtuğunu zamanla kendiside anlayacaktır.

                       Hırsı için mi? Yoksa yeni bir Nurettin VEREN vakası mı? Bireysel bir hareket mi… beklide şıkların hepsi idi. Ama bence kitabın yazılmasının sebebi bambaşka!

                        Gülen Hareketi; bütün dünyada sivil bir insiyatif ile ilerlerken sürecin içerisinde hiçte öngörülmeyecek şekilde devasa bir büyüme yaşadı. İnsiyatif önceleri, hoca efendinin sözlerine iştirak eden cami hocaları ve esnaf hareketinden zamanla kabuğunu kırarak devlet işleyişinde söz sahibi insanlara ve iş adamlarına kadar kabul gören bir düşünce haline geldi. Yapılan Türkçe olimpiyatları dünyada yayılan bu sivil insiyatifin meyvelerinin Türkiye’de toplanmasını ve ülkenin yurt dışında tanınmasında önemli katkılar sağladığı şüphesiz. Peki, Türkçe olimpiyatlarına katılan, çocuklarını bu sivil insiyatifin idaresinde okutan üst düzey bir emniyet mensubu neden brütüslüğü yapsın ki?

                    Aslında devlet mekanizması ile gülen insiyatifin işleyişini az çok gözlemleyen birisi kitabın neden kaleme alındığını anlar. Bürokrasi de liyakate göre değil de on yıl öncesine  kadar hemşericilik, akrabalık ,tertipçilik ile işleyen atama ve terfi silsilesine gülen sivil insiyatifinin de müdahil olması bürokrasi için yeni bir duruş tarzı belirlenmesine sebep oldu.

                 Siyasetin oy avcılığı ve çıkarları için hayır diyemediği her sivil toplum kuruluşu hatta mahalle köy dernekleri ile kolkola girmişliğine statükoyu koruyan bürokrasinin bu tepkisinin uzak bir yerden gelmesi de beklenemezdi. Söz en yakın yerden kitap haline dönüştü.

            Masonik yapılanmaların (aut)  Gülen hareketinin (in)  olduğu moda da çift kişilikli bürokrat yapısını ortaya çıkardı. Bu ucube duruş bakanın yan koltuğuna rezerve yapılıp sahneye çıkan Afrikalı çocuk “ Bizim eller, ah bizim eller ” türküsünü söylerken alkış, ama terfi ,tayinde ismin okunmadığında “Size haddinizi gösteririm kızgınlığına ” dönüşecek kadar  paranoyaya dönüşerek kadar kaygan bir zemine oturdu.

          Bürokratik mekanizmalar, Ebu Süfyan klişesinde tanımlanan; algılayamadıkları bu yeni durum Mekke’ye dayanana kadar karşı tavır, Evin terasından toplanan ordunun gece ışıklarını görünce koltuklarından olmasınlar diye ilk tabi olma telaşındaki mantığın ikilemini yaşıyorlar da acaba gönülleri fethetme adına ortaya çıkan insiyatif yol üzerinde yeni doğum yapmış köpeğin yavruları ezilmesinler diye koca ordunun yolunu değiştiren kalbi içlerinde barındırmayı başarabiliyor mu bu da bir açmaz.

            Cami minaresinden Kapıkulede’ki çalışanları gizli kamerayla izletip içeri tıktıran, Edirne Belediye başkanın Televizyonun dahi içine dinleme cihazı koydurtan yine o.Şimdi bir telefonu dinlenmiş diye feveran koparanda yine o. Yooo biri devlet adına yapıldı diğerini kimlerim yaptığı ona göre malum.

        Bir kenara itilmişliğin verdiği psikoloji ile Hanefi beyin olanlara itirazına hak vermek mümkün de kendinin ortaya çıkardığı çeteleri, Balyoz’u, Ergenekon’u toptan tukaka ilan ederek kendini dahi yalanlama boyutuna işi getirmesi iddialarını inandırıcı olmaktan çıkarmış. Bellikli bürokrasinin sivil insiyatifin elinde kalmasından ve kendinin dahi Fetullahçı ilan edilmişken olayların gülen cemaatinin kullanılacağına dair endişelerinin dikkate alınmayışına olan öfkesini dillendirme biçimi haklı olduğu hususları da haksız ilan ettirecek tarzda olmuş. Netice de binlerce polise hükmeden bir emniyet müdürü’nün geleceğinin; bostanpazarından çıkmış, yıllar önce bu insiyatifin evlerinde kalmış, bütün hayatını bu yolun prensiplerine adamış bir manifaturacının veya müezzinin iki dudağından çıkacak söze göre şekillenmesine olan itirazdır bu. Bürokratik hiyerarşinin konsepte uyarlanmasına itirazdır bu böyle biline!

        Hanefi Vakıasının her iki tarafında kulağına küpe olması temennisiyle mutlu haftalar dilerim.

Murat ÇAVGA

Mcavga735@gmail.com

 

 

 

 

        

          

 

 

    

 

          

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !